Las i kosmos

fototapety lasO dekoracjach ściennych mówi się zazwyczaj zwracając uwagę na ich funkcję ozdobną. Rzeczywiście, jej kwestionowanie nie ma najmniejszego sensu i niewiele osób decyduje się na taki krok. Warto jednak zauważyć, że niektóre motywy wykorzystywany na fototapetach, plakatach, obrazach ściennych i naklejkach mają jeszcze inne walory, wykorzystując je możemy bowiem wizualnie poszerzyć pomieszczenie, w którym przebywamy. Oczywiście, nie każdy motyw sprawdza się w tym kontekście jednakowo dobrze, jeśli jednak odwołamy się do ozdób ściennych wyobrażających las lub kosmos – zadawalający efekt jest nam zagwarantowany.

Zarówno las, jak i kosmos to motywy wykorzystywane wyjątkowo często, ich funkcjonalność nie jest więc nie tylko ich jedyną, ale i najważniejszą zaletą. W przypadku fototapet i plakatów wyobrażających drzewa i krzewy, kryjące się wśród nich ptaki i zwierzęta, grzyby i liście, z których spływają krople rosy oraz promienie słońca przebijające się przez korony dębów, zwracamy uwagę przede wszystkim na aspekt, który moglibyśmy nazwać relaksacyjnym. Niemal każda osoba, która wychowała się w otoczeniu drzew, a w późniejszym życiu została pozbawiona ich widoku, z rozrzewnieniem wspomina spacery po lesie, w czasie których problemy rozwiązywały się same, oddychało się lżej, a zmartwienia stawały się co najmniej nieistotne. Fototapety las lub obrazy na płótnie nie są w stanie pozbawić nas wszelkich trosk, mogą jednak skutecznie ułatwić nam zrelaksowanie się po wyczerpującym dniu. Okazuje się, przy tym, że plakat lub naklejka z motywem leśnym wzmacnia również koncentrację, warto więc pomyśleć o ozdobie tego rodzaju w pokoju dziecięcym wykorzystywanym do odrabiania lekcji.

W pokoju dziecięcym warto również zatroszczyć się o dekoracje ścienne z motywem kosmosu sprawdzające się zwłaszcza fototapety kosmoswówczas, gdy pokój należy do chłopca zachwyconego światem Gwiezdnych Wojen i marzącego o tym, aby pokonać Imperium. Kosmos na fototapecie lub plakacie pozwala na przeniesienie się do świata marzeń, umożliwia jednak również wyciszenie się, uświadamia bowiem, że w obliczu wszechświata jesteśmy naprawdę niewielcy. Dekoracje ścienne z motywem kosmosu z powodzeniem można również zastosować w szkołach oraz instytucjach publicznych, zazwyczaj budzą one bowiem pozytywne skojarzenia wzmacniając poczucie bezpieczeństwa i pewności.