Ludzie

fototapety ludzieDekoracje ścienne o zróżnicowanym charakterze towarzyszą nam od stuleci. Jeszcze niedawno były to przede wszystkim obrazy i plakaty, teraz zaś możemy podziwiać również wykonane z wyjątkową starannością naklejki, fototapety, a nawet dekoracje wyszywane lub haftowane. Od stuleci pojawiają się na nich również pewne motywy chętnie wykorzystywane bez względu na to, czy ozdoby ścienne mają pojawić się w domu prywatnym, czy tez w instytucji użytku publicznego. Przykładem takiego motywu mogą być ludzkie twarze malowane przez najwybitniejszych i fotografowane przez zawodowców i amatorów.

Skąd bierze się zainteresowanie ludźmi jako przedmiotem dekoracji ściennych i dlaczego nie przemija ono nawet na początku dwudziestego pierwszego stulecia, gdy systematycznie rośnie liczba motywów pojawiających się na fototapetach. Wiele wskazuje na to, że ogromny wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim głębia ludzkiej twarzy. To prawda, możemy starać się, aby pozostawała ona bez wyrazu i nie mówiła nic o swoim właścicielu, im jednak jesteśmy starsi, tym bardziej jesteśmy świadomi tego, że mówimy o wysiłkach skazanych na niepowodzenie. Twarze mogą oddawać nie tylko radość, zachwyt, podziw i uwielbienie, ale również strach, niepokój, troskę i gniew, okazuje się przy tym, że interpretacja oddawanych przez nie emocji nie nastręcza nam trudności bez względu na to, na jakiej szerokości geograficznej żyjemy i jakie są nasze osobiste doświadczenia w tym zakresie.

Zainteresowanie ludźmi na dekoracjach ściennych wynika jednak również z naturalnej potrzeby, aby osoby nam najbliższe zawsze przebywały blisko nas. Nie zawsze jest to możliwe, rodzice bowiem umierają, dzieci opuszczają dom, aby zakładać własne rodziny, a niekiedy rozłąka jest wymuszona względami finansowymi lub charakterem życia zawodowego. Dzięki nowoczesnym technologiom zdjęcia naszych bliskich mogą być jednak zawsze obok nas, tylko od nas zależy przy tym to, jaka będzie ich wielkość. Coraz modniejsze są fototapety ludzie i oraz plakaty prezentujące zdjęcia wnuków. Ciekawym rozwiązaniem są jednak również niewielkie naklejki, na których pojawiają się zdjęcia męża lub żony, które możemy nie tylko umieścić na ścianie w gabinecie, ale również przykleić na pierwszej stronie kalendarza. Wspomniane już nowoczesne technologie sprawiają, że w tym zakresie ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia.