Sztuka

fototapety sztukaCzy sztuka musi kojarzyć się nam wyłącznie z wizytą w muzeum albo w galerii? Dzięki fototapetom, plakatom, obrazom, naklejkom i innym dekoracjom ściennym wcale nie musi tak być. Reprodukcje najbardziej znanych obrazów oraz dzieł nieco mniej popularnych, ale równie cennych i poruszających mogą stać się ozdobą salonów, sypialni, jadalni i pokojów dziecięcych wprowadzając nas w dobry nastrój i ucząc wrażliwości.

Wybór dzieł sztuki, które pojawiają się w sprzedaży w postaci dekoracji ściennych jest naprawdę imponujący, interesujące wydaje się zaś i to, że z miesiąca na miesiąc rozwiązań tego rodzaju jest coraz więcej. Tylko od nas zależy zresztą to, które wydadzą się nam najbardziej interesujące, wybierając reprodukcje obrazów możemy kierować się bowiem przede wszystkim naszymi własnymi upodobaniami. Owszem, istnieją pewne ogólne zasady, których warto przestrzegać, pamiętajmy jednak, że nawet działanie wbrew nim jest dopuszczalne, a my sami możemy argumentować, że je właśnie mieliśmy na myśli i nie ma tu ani odrobiny przypadkowości. Skoro jednak pewne zasady istnieją, nie zaszkodzi, jeżeli je przybliżymy.

Najważniejsza dotyczy tego, że styl, w jakim utrzymane są ozdoby ścienne powinien współgrać ze stylem panującym w samym pomieszczeniu. Jeżeli zatem nasz salon jest na wskroś nowoczesny, znakomitym rozwiązaniem wydaje się popart, fototapety i plakaty utrzymane w tym nurcie wspaniale współgrają bowiem z wnętrzami, które zrywają z konwencją. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy nasza utrzymana w rustykalnym stylu kuchnia jest przedmiotem szczerej zazdrości ze strony przyjaciół i znajomych. W takiej sytuacji warto pomyśleć o martwej naturze, która również będzie nawiązywać do dawnych czasów, a jednocześnie będzie przyczyniała się do tego, że posiłki wydadzą się smaczniejsze. Nie przejmujmy się przy tym, że nie będzie to dzieło malarza o światowej sławie. Jadalnia to nie muzeum, ogólne wrażenie liczy się więc bardziej niż nominalna wartość obrazu. Ciekawym pomysłem może być również udekorowanie ściany gabinetu plakatem wyobrażającym górski pejzaż, płynącą rzekę albo pola pełne zbóż czekających na żniwa. Psycholodzy są zdania, że tego rodzaju obrazy na płótnie pozwalają się nam zrelaksować i sprawiają, że bez większego problemu możemy skoncentrować się na czekających nas zadaniach. Sztuka może się nam zatem przysłużyć na wiele sposobów.